Péče o šperky

 

Aby vám šperk dlouho vydržel...

Naše šperky MATESENCE jsou vyrobeny ze stříbra 925/1000, některé jsou pozlacené 14-ti karátovým zlatem. Mnoho našich šperků zdobí drahé kameny, které pečlivě vybíráme v indickém Jaipuru, městě klenotů a drahokamů.

Aby vám šperk dlouho vydržel a dělal vám radost roky, je třeba věnovat mu patřičnou péči (energii), která se rozhodně vrátí. V našem malém průvodci péčí o šperk vám poradíme, jak se o šperky, případně kameny starat.

 

Jak pečovat a chránit stříbrné šperky

Přirozenou vlastností stříbra je oxidace, díky čemuž má tendenci přirozeně černat. Vždycky se dá šperk vyčistit, aby se zasel leskl jako při nákupu. Životnost lesku a jeho čistotu lze také prodloužit několika kroky, které jsme pro vás shrnuli do několika bodů:

 • Svůj šperk ukládejte a uchovávejte pokud možno na suchém a čistém místě; ideální je proto krabička, ve které jej od nás dostanete. Může to být ale i třeba vzduchotěsný sáček.
 • Pokud je to možné, držte šperk dále od chemikálií, vyhněte se vzájemnému kontaktu, dejte si pozor například na lak na vlasy, parfémy, krémy, šampony apod.
 • Před koupáním je dobré si šperk sundat. Takže než se půjdete vykoupat do moře, zaplavat si do bazénu nebo si dát uvolňující domácí koupel. Studená čistá voda naopak nevadí.
 • Než se pustíte do domácího úklidu nebo se rozhodnete jít si zaběhat nebo intenzivně zacvičit, určitě doporučujeme šperk si sundat.
 • Jistou prevencí může být naopak i pravidelné nošení, při kterém se díky tření koroze postupně odstraňuje.
 • Jak jsme zmínili na začátku, oxidaci lze odstranit. Stříbro můžete lehce a rychle vyčistit za pomoci měkkého jemného hadříku, či roztoku pro čištění stříbrných šperků. Použít můžete i jemné mýdlo, vodu a kartáč s měkkými štětinami (třeba vysloužilý kartáček na zuby). Šperk pak opláchněte a otřete do sucha měkkým hadříkem.

 

 

Jak pečovat o pozlacené šperky

Stříbrné šperky zlatíme 14-ti karátovým zlatem metodou gold plated, která je nanášena galvanicky. Tato pozlacená vrstva se častým nošením postupně ztrácí. I tyto šperky můžete určitým způsobem chránit a tím tento proces oddálit.

 • Stejně jako u stříbrného šperku - uchovávejte i ten pozlacený na suchém a čistém místě; ideálně v krabičce, ve které jej obdržíte nebo ve vzduchotěsném sáčku.
 • Opět se vyhněte kontaktu s chemikáliemi; pozor zejména na lak na vlasy, parfém, oblíbený krém na obličej nebo tělo či šampon.
 • Před každým koupáním si šperk raději sundejte stejně jako před úklidem nebo sportovní aktivitou, u které se zapotíte. Studená čistá voda šperku nevadí.
 • Pozlacení je možné kdykoli obnovit. Téměř v každém zlatnictví vám šperk pozlatí za cenu kolem 40,-Kč za gram.

 

 

Jak pečovat o drahé kameny a minerály

A svou péči potřebují i kameny a minerály zasazené do šperků. Nezapomeňte je tedy zbavovat nečistot.

 • I samotné kameny vyžadují ochranu před kosmetikou, čistícími prostředky a chemikáliemi. Oblíbený, i když kvalitní, parfém nebo krém na obličej, dekolt či ruce může kámen nenávratně poškodit nebo změnit jeho barvu.
 • Kameny by obecně nikdy neměly být mastné nebo ponechané znečištěné od potu, prachu apod. Nejsnazší cesta je krátce znečištěný šperk opláchnout pod studenou tekoucí vodou, kamínky stačí jemně promnout mezi prsty a zbavit je tak zbytků potu a kosmetiky. Nakonec je vysušte bavlněným hadříkem.
 • S dalšími očistnými technikami jako je solný roztok apod., kterých na internetu najdete mnoho, rozhodně neexperimentujte.

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz